Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2015, sygn. IBPBI/1/4511-163/15/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/4511-163/15/AB
skutków podatkowych określenia wspólnikowi spółki jawnej lub komandytowej proporcjonalnie wyższego udziału kapitałowego niż wartość rzeczywiście wniesionego wkładu do tej spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 10 lutego 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:
- nie powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu podatkowego z tytułu określenia wspólnikowi spółki jawnej lub komandytowej proporcjonalnie wyższego udziału kapitałowego niż wartość rzeczywiście wniesionego do tej spółki wkładu - jest prawidłowe,
- podstawy prawnej nie powstania ww. przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych określenia wspólnikowi spółki jawnej lub komandytowej proporcjonalnie wyższego udziału kapitałowego niż wartość rzeczywiście wniesionego do tej spółki wkładu.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.). Kapitał zakładowy Spółki z o.o. wynosi 60.000,00 zł. Kapitał zapasowy, który został utworzony z przekazanych uchwałami zgromadzenia wspólników zysków w latach ubiegłych, na dzień 31 grudnia 2014 r. wynosił 10.446.794,40 zł. Spółka z o.o. oraz jej udziałowcy, w tym m.in. Wnioskodawca, rozważają utworzenie w przyszłości spółki jawnej lub komandytowej (dalej: Spółka osobowa). Spółka z o.o., jako wkład do Spółki osobowej wniesie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm. winno być: t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121) lub jego zorganizowaną część. Może okazać się, że ustalona na dzień wniesienia wartość wkładu Wnioskodawcy będzie znacznie niższa od wartości wkładu, który zamierza wnieść Spółka z o.o. (tj. od wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Przewiduje się, że zgodnie z umową Spółki osobowej, udział w jej zyskach/stratach będzie niezależny od wartości wniesionych wkładów. Nie wyklucza się w szczególności, że udział w zyskach/stratach Wnioskodawcy (podobnie jak i innych wspólników Spółki osobowej będących jednocześnie udziałowcami Spółki z o.o.), będzie znacząco wyższy niż gdyby go określono proporcjonalnie do wartości wkładu wnoszonego przez niego do Spółki osobowej. Odpowiednio udział Spółki z o.o. w zyskach/stratach Spółki osobowej będzie w takim przypadku znacząco niższy niż gdyby go określono proporcjonalnie do wysokości wkładu wnoszonego przez nią do Spółki osobowej (tj. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Możliwe jest, że proporcja udziału w zyskach/stratach Spółki osobowej dla Spółki z o.o. i pozostałych wspólników (tj. Wnioskodawcy i innych wspólników Spółki osobowej będących jednocześnie udziałowcami Spółki z o.o.) będzie odbiegać w sposób znaczący od relacji wartości wniesionych przez tych wspólników wkładów (np. relacja wartości wkładów 100:1, a relacja udziału w zyskach/stratach 1:100).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty