Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2015, sygn. ILPP5/4512-1-198/15-2/WB, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-198/15-2/WB
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat dokonywanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat dokonywanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat dokonywanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Spółka komandytowa (dalej: Spółka) jest firmą deweloperską prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego.
W chwili obecnej Spółka realizuje zadania inwestycyjne, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. Nr 232, poz. 1377). Ponieważ inwestycje te były finansowane z kredytu bankowego, zgodnie z umową kredytową, zaliczki i zadatki wpłacane są na rachunek wyodrębnionych wpływów specjalnie utworzony dla konkretnej kredytowanej inwestycji. Środki z tego rachunku przeznaczane są na spłatę zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług związanych z kredytowaną inwestycją mieszkaniową oraz spłatę kredytu wraz z odsetkami. Po spłacie całości kredytu rachunek jest likwidowany i zaliczki klientów przekazywane są na bieżący rachunek bankowy Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty