Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2015, sygn. ILPP4/4512-1-142/15-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-142/15-2/EWW
Zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polską spółką prawa handlowego, prowadzącą działalność w zakresie handlu hurtowego. Spółka jest aktywnym podatnikiem VAT zarejestrowanym również jako podatnik VAT UE (posiada ważny numer UE nadany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego).
W ramach działalności gospodarczej, Spółka dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej: WDT) do kontrahentów z krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z warunkami dostawy za transport towarów do innego kraju UE odpowiedzialny jest nabywca towarów.
W celu zastosowania stawki VAT 0% dla WDT, Wnioskodawca każdorazowo przed dokonaniem dostawy sprawdza właściwość i ważność numeru VAT UE kontrahenta za pośrednictwem wyszukiwarki VAT Information Exchange System (VIES) udostępnionej na stronie internetowej Komisji Europejskiej lub za pośrednictwem Biura Wymiany Informacji Podatkowych w K. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonano WDT, Wnioskodawca posiada w swojej dokumentacji dowody wskazane w art. 42 ust. 3 (ewentualnie ust. 4) oraz ust. 11 ustawy o VAT potwierdzające, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. W szczególności w przypadku, gdy przewóz zlecany jest przewoźnikowi, Spółka posiada:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty