Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. ILPP1/4512-1-72/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-72/15-2/MK
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w dostawie pojazdów samochodowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2015 r. (data wpływu 6 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w dostawie pojazdów samochodowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w dostawie pojazdów samochodowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: A. Wnioskodawca jest autoryzowanym dealerem. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest głównie sprzedaż pojazdów samochodowych.
W ramach prowadzonej działalności zawierane są z nabywcami umowy sprzedaży samochodów. Wielokrotnie umowy dotyczące sprzedaży samochodów nowych nie wskazują danych identyfikujących poszczególne pojazdy, takich jak: numer VIN czy numer podwozia. W konsekwencji wielokrotnie treść umów zawieranych pomiędzy Wnioskodawcą a jego kontrahentami uniemożliwia indywidualne oznaczenie ww. rzeczy.
W celu realizacji zawartych umów Spółka wystawia fakturę przed wydaniem towaru. W większości przypadków wraz z fakturą nabywcy wydaje się kartę pojazdu i świadectwo homologacji. Faktura, karta pojazdu i świadectwo homologacji są dokumentami indywidualizującymi pojazd. Zawierają numer VIN odnoszący się do konkretnego pojazdu znajdującego się w tym momencie w magazynie sprzedawcy. Dokumenty umożliwiają rejestrację pojazdu w wydziale komunikacyjnym na Klienta w celu opuszczenia magazynu dealera na kołach. Samo przekazanie nabywcy samochodu następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Na poczet przyszłej sprzedaży przyjmowane są zaliczki. Fizyczne wydanie towaru nabywcy następuje po uiszczeniu całej ceny za towar z wyjątkiem sytuacji gdy samochód jest sprzedawany na podstawie umowy leasingu zawartej pomiędzy dealerem, klientem i leasingodawcą i innych umów o podobnym charakterze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty