22.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2015, sygn. ILPB2/415-1058/14-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1058/14-2/ES

Ulga rehabilitacyjna zakup i montaż pieca.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 28 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni ma 64 lata i jest inwalidką z II grupą, które to orzeczenie zostało przyznane w roku 1991. Zainteresowana jest niezdolna do pracy, w tym do przenoszenia ciężarów. Inwalidztwo jest trwałe i polega na uszkodzeniu dwóch zastawek serca. Mąż Wnioskodawczyni ma 72 lata i wiele lat temu z uwagi na nadciśnienie i uszkodzenie kręgosłupa został mu przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności, jednak pomimo znacznego pogorszenia się stanu zdrowia nie ubiegał się o zmianę stopnia niepełnosprawności (jest na emeryturze). W roku 2011 mąż miał pierwszy zawał, a we wrześniu 2014 r. drugi. Stan zdrowia męża jest bardzo zły. Cierpiąc na chorobę niedokrwienną, pozawałowe uszkodzenie serca, nadciśnienie tętnicze, napadowe migotanie przedsionków oraz kilkakrotny obrzęk płuc nie może wykonywać żadnej pracy i wysiłku fizycznego. Również wraz z wiekiem i pogarszającym się stanem zdrowia Wnioskodawczyni nie może obsługiwać istniejącego w jej domu pieca CO na paliwo stałe. Małżonkowie mieszkają w domu jednorodzinnym sami. Zarówno węgiel, jak i drzewo należy przenosić do budynku ze stodoły, ok. 30 m. Różnica poziomów między tymi budynkami wynosi ok. 3 metrów, co stanowi dodatkowe utrudnienie (śnieg i oblodzenie).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne