Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2015, sygn. ILPP5/443-259/14-4/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-259/14-4/KG
Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2014 r. (data wpływu 31 października 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 stycznia 2015 r. (data wpływu 20 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 stycznia 2015 r. o podpis Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Podatnik sprzedaje rowery oraz części i akcesoria rowerowe. Część dostaw następuje za pośrednictwem firmy kurierskiej lub poczty. W regulaminie sprzedaży jest zawarta informacja, że data zakończenia dostawy następuje w chwili wydania przez przewoźnika towaru nabywcy i w tym momencie nabywca może rozporządzać towarem jak właściciel. Jeśli paczka zaginie to podatnik ponosi tego konsekwencje faktura jako nie wprowadzona do obrotu ulega anulowaniu, nie występuje zobowiązanie po stronie nabywcy. Podatnik załatwia wszelkie sprawy z przewoźnikiem dotyczące zaginionej paczki. Jeśli do nabywcy dotarłaby uszkodzona paczka i brakowałoby części towaru podatnik wystawia fakturę korygującą na brakujący towar, lub wysyła ponownie taki sam towar na własny koszt. W przypadku opóźnienia w dostarczeniu towaru podatnik kontaktuje się z przewoźnikiem i sprawdza przyczynę opóźnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty