Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2015, sygn. ITPB3/4510-406/15/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-406/15/JG
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie dotyczącym prawa do odliczania strat poniesionych przez spółkę przejmującą w latach poprzedzających rok połączenia się spółek.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2015 r. (data wpływu 13 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do odliczania strat poniesionych przez spółkę przejmującą w latach poprzedzających rok połączenia się spółek jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 13 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do odliczania strat poniesionych przez spółkę przejmującą w latach poprzedzających rok połączenia się spółek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
S Sp. z o.o. z siedzibą w B prowadzi działalność polegającą m.in. na produkcji i usługach dodatkowych związanych z przygotowaniem do sprzedaży galanterii obuwniczej i akcesoriów około obuwniczych (wkładki, sznurowadła, kosmetyki itp.). Usługi i sprzedaż realizowane są głównie na rzecz I Sp. z o.o. z siedzibą w W przy współpracy i za pośrednictwem firmy zgrzewającej opakowania strunowe. I Sp. z o.o. jest podmiotem zajmującym się importem, konfekcjonowaniem i podzlecaniem produkcji galanterii obuwniczej i jej sprzedażą przede wszystkim na rynki krajów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, głównie Federacji Rosyjskiej. W związku z trudną sytuacją na rynkach docelowych (Rosja) wynikającą z kryzysu gospodarczego, znacznego spadku wartości waluty lokalnej i innych. S Sp. z o.o. i I Sp. z o.o. notują znacznie gorsze wyniki na realizowanej działalności. W związku z tym właściciele zamierzają połączyć Spółki w taki sposób, że S Sp. z o.o. przejmie I Sp. z o.o. w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Połączenie pozwoli na optymalizację kosztów obsługi administracyjnej i ogólnozakładowych i zmniejszenie ryzyka gospodarczego co pozwoli poprawić osiągane wyniki na sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty