Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2015, sygn. ITPB1/4511-755/15/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-755/15/PSZ
Czy przychody mogą być wpisane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jedną kwotą na koniec miesiąca bez podawania danych personalnych uczestników kursu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2015 r. (data wpływu 3 lipca 2015 r.) uzupełnionym w dniu 21 września 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad ewidencjonowania przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług nauczania języków obcych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek (nadany w dniu 30 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad ewidencjonowania przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług nauczania języków obcych.
Wniosek uzupełniono w dniu 21 września 2015 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług nauczania języków obcych (PKD 8559a) - szkoła języków obcych. Usługi te świadczone są osobiście przez Panią oraz przez osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenie. Usługi te są świadczone głównie dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w formie zajęć grupowych oraz indywidualnych. Kurs rozpoczyna się w październiku i kończy w maju następnego roku trwa 8 miesięcy za każdy miesiąc uczestnictwa kursant wnosi opłatę miesięczną. Ustalona jest cena za cały kurs, uzależniona od ilości godzin i poziomu zaawansowania. Opłata miesięczna jest średnią ceny za kurs. Każdy uczestnik ma ustalaną opłatę miesięczną indywidualnie po uwzględnieniu takich czynników jak np. kolejny kurs, w którym bierze udział lub w przypadku dzieci fakt, że rodzeństwo uczestniczy również w kursie. Po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem oraz wypełnieniu formularza sprawdzającego poziom wiedzy, każda osoba jest kierowana do odpowiedniej grupy zaawansowania językowego. Z uczestnikami kursu nie podpisuje Pani umów, każda osoba w dowolnej chwili może zrezygnować z dalszego uczestnictwa po uprzednim poinformowaniu Pani o tym. W przypadku rezygnacji uczestnik nie ma obowiązku uiszczać opłaty za kolejne miesiące opłaty są wnoszone wyłącznie za miesiące, w których rzeczywiście dany uczestnik brał udział w zajęciach. W dowolnej chwili uczestnik, który wcześniej zrezygnował może powrócić na zajęcia, a osoba która wcześniej nie uczestniczyła w kursie może do niego dołączyć w trakcie w takich sytuacjach opłaty są pobierane począwszy od okresu, w którym takie osoby dołączają do grupy uczestnicy powinni wnosić opłaty w okresach miesięcznych do końca danego miesiąca, jednakże często zdarzają się sytuacje, że uczestnicy zalegają w płatnościach i dokonują ich w okresach późniejszych na rachunek bankowy szkoły lub gotówką. Występują również sytuacje, że kursanci płacą z góry za cały kurs. Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zostało powierzone biuru rachunkowemu. Nie prowadzi Pani ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Na żądanie uczestników wystawiane są rachunki za świadczoną usługę. Przychody bezrachunkowe z tytułu świadczonych usług są wprowadzane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w łącznej kwocie należnej za każdy miesiąc. Przychody ewidencjonuje Pani w taki sposób, że tworzy ewidencję która zawiera liczbę porządkową, datę, imię i nazwisko uczestnika kursu, oraz kwotę. Data uzyskania przychodu jest taka sama dla każdego uczestnika, jest to ostatni dzień miesiąca. Na podstawie takiej listy przenosi Pani przychód do ewidencji sprzedaży, która zawiera liczbę porządkową, datę uzyskania przychodu (zawsze taka sama dla wszystkich ostatni dzień miesiąca), imię i nazwisko uczestników kursu, kwotę dla każdej osoby oraz łączne podsumowanie. Na podstawie łącznego podsumowania, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychód księgowany jest łączną kwotą za cały miesiąc.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty