15.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. ITPP1/4512-150/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-150/15/DM

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego i rejestracji za pośrednictwem kasy fiskalnej dostawy towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2015 r. (data wpływu 10 lutego 2015 r.), uzupełnionym w dniu 31 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego i rejestracji za pośrednictwem kasy fiskalnej dostawy towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2015 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 31 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego i rejestracji za pośrednictwem kasy fiskalnej dostawy towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji dla podatku od towarów i usług, miesięcznych. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest regeneracja części zamiennych do pojazdów, między innymi alternatorów, rozruszników, zwanych towarami, oraz ich sprzedaż, w tym sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem spedytorów lub firm kurierskich, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz dla rolników ryczałtowych. Wysyłkowa sprzedaż towarów dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym jest prowadzona w punkcie handlowym w B. oraz w punkcie handlowym na terenie W. Spółka jest zobowiązana do ewidencji sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, zwanych dalej osobami fizycznymi, za pośrednictwem kas fiskalnych, co też wykonuje. Spółka wysyłając towary za pośrednictwem spedytorów lub firm kurierskich uznaje, że wydanie towaru dla klienta (osoby fizycznej) bez względu stanowi podstawę do uznania, iż nastąpiła dostawa towarów w rozumieniu art. 19a ust.l p.t.u. co powoduje, iż strona niniejszą dostawę ewidencjonuje za pośrednictwem kasy fiskalnej, bez względu na fakt ze zapłata za towar nastąpiła lub też należna cena zostanie pobrana w dniu odbioru towarów przez osobę fizyczną, a następnie przekazana przez spedytora na rachunek bankowy Spółki. Do paczki zawierającej wysyłany do osoby fizycznej towar Spółka dołącza paragon z kasy fiskalnej, który to paragon stanowi podstawę ewentualnych roszczeń lub też podstawę zwrotu towaru przez klienta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne