Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. ITPP1/4512-37/15/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-37/15/AJ
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2015 r. (data wpływu 14 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od dnia 4 listopada 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą podlegającą wpisowi w CEiDG, korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Podstawowym przedmiotem wykonywanej przez Pana działalności jest przyciemnianie szyb samochodowych sklasyfikowane pod kodem PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Usługi przyciemniania szyb samochodowych wykonuje Pan w przeważającej większości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a zapłata za wykonane usługi następuje w formie gotówkowej. Jednak ze względu na poziom osiąganych obrotów gotówkowych z tytułu sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, mieszczących się w dopuszczalnym limicie uprawniającym do zwolnienia z obowiązku instalacji kasy rejestrującej, korzysta Pan z przysługującego mu prawa i nie ewidencjonuje osiąganych obrotów w kasie rejestrującej od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Obrót gotówkowy za 2014 r. osiągnięty z tytułu sprzedaży usług przyciemniania szyb samochodowych wykonanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczył dopuszczalnej obowiązującymi przepisami kwoty 20.000 zł. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które weszło w życie 1 stycznia 2015 r., świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych (§ 4, pkt 2 lit. c ww. rozporządzenia) bez względu na obroty powinno być zawsze ewidencjonowane w kasie rejestrującej. Świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych kryje się pod PKD 45.20.Z. Pod tym kodem PKD prowadzi Pan również działalność związaną z przyciemnianiem szyb samochodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty