Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2014, sygn. IPPP3/443-470/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-470/14-2/KB
W zakresie wliczenia kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania dostawy towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania dostawy towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania dostawy towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w branży metalowej. Spółka dostarcza komponenty, systemy oraz zintegrowane rozwiązania oparte na metalach dla przemysłu budowlanego oraz maszynowego. Jest producentem m.in. płyt warstwowych, blachodachówek, kasetonów elewacyjnych.
Spółka dokonuje sprzedaży artykułów zarówno opodatkowanych stawką 23%, 8%, 5% oraz na odwrotne obciążenie wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Spełnia wymogi wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 7. Spółka sprzedaje swoje towary kontrahentom wystawiając fakturę za towar oraz osobną fakturę za usługi dodatkowe m.in. transport, opakowanie, magazynowanie, opłata za małe ilości. Opłatą za małą ilość obciążany jest klient wówczas, gdy jego zamówienie jest małe i koszty przestawienia maszyny produkcyjnej podzielone są na mniejszą ilość zamawianych produktów. Usługi dodatkowe nie są łącznie fakturowane z towarem. Spółka dokonuje transportu zgodnie z warunkami incotermsu DAP i to ona jest odpowiedzialna za dostarczenie towaru do określonego miejsca dostawy. Spółka nie dysponuje własnym transportem, w związku z czym zleca dostarczenie towarów firmie transportowej, której następnie płaci za wykonaną usługę, Spółka wystawiając fakturę za transport dotyczący towarów zarówno opodatkowanych stawką 23% jak i odwrotnym obciążeniem dzieli koszty transportu proporcjonalnie do wartości towaru. Wystawiane przez Spółkę faktury za transport posiadają w treści odwołanie do numeru zamówienia, a więc można je jednoznacznie przypisać do konkretnego towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty