25.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2014, sygn. IPPP1/443-995/14-3/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-995/14-3/JL

Jeśli Wnioskodawca niezwłocznie po likwidacji działalności dokona sprzedaży wymienionych nieruchomości bez angażowania środków wykorzystywanych przez handlowców, sprzedaż ta będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Wnioskodawca z tytułu tej transakcji nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2014 r. (data wpływu 2 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od miesiąca grudnia 2007 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych według stawki podstawowej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskujący jest podatnikiem podatku VAT od miesiąca września 2008 r. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży art. spożywczo mięsnych w budynku, pawilonie handlowym o lekkiej konstrukcji znajdującym się w P. (działka 1468/337). Budynek ten o pow. 25 m&² został wybudowany w 1992 r. (wspólnie z żoną) na podstawie pozwolenia na budowę, na gruncie o pow. 25 m&² przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, wynajmowanym wówczas na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieokreślony przez żonę od Gminy Miasta P.. Wnioskodawca wybudował budynek wspólnie z żoną własnym kosztem i nakładem ze środków własnych. Wnioskujący dodaje, że żona nie prowadzi (od miesiąca marca 2007 r.) żadnej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne