Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2014, sygn. IPPP1/443-357/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-357/14-2/AS
prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, rat leasingowych, wydatków eksploatacyjnych oraz paliw do samochodów osobowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r. ) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, rat leasingowych, wydatków eksploatacyjnych oraz paliw do samochodów osobowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, rat leasingowych, wydatków eksploatacyjnych oraz paliw do samochodów osobowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca - spółka akcyjna z siedzibą w W., prowadząca działalność podstawową w zakresie usług dźwigowych i robót budowlanych jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Dodatkowo spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony podmiotom trzecim (osobom fizycznym i prawnym) oraz swoim pracownikom (kod działalności PKD 77.11.Z). W najbliższym czasie spółka zamierza zwiększyć posiadaną flotę samochodów osobowych (poprzez zakup aut na własność lub ich leasing) oraz ukształtować jednolite zasady użytkowania nowych i posiadanych już samochodów. W związku z tym, w spółce wprowadzony zostanie Regulamin Użytkowania Pojazdów Służbowych, zgodnie z którym użytkownicy samochodów służbowych nie będą mogli wykorzystywać ich w trakcie pracy do celów prywatnych i będą mieć obowiązek pozostawienia samochodu na parkingu firmowym po zakończeniu pracy. Obowiązek pozostawiania pojazdu na parkingu firmowym nie będzie dotyczył sytuacji, w której użytkownik parkując samochód w innym miejscu zyska na czasie przejazdu do miejsca docelowego w dniu kolejnym oszczędzając jednocześnie na kosztach paliwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty