Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2014, sygn. IPPP3/443-187/14-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-187/14-2/KT
określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży urządzeń wentylacyjnych, grzewczych i chłodniczych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest podatnikiem VAT UE zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej: ustawa VAT.
Spółka dokonuje odpłatnych zakupów towarów od podatników podatku od wartości dodanej (dalej: Sprzedający UE), zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Towary są transportowane z krajów UE do Polski na warunkach dostaw EXW. Podstawowym dokumentem, oprócz listy towarów, potwierdzającym dostarczenie towarów do magazynu Spółki mieszczącego się w kraju, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, jest dokument przewozowy, na którym Spółka potwierdza przewoźnikowi odbiór towarów. Spółka otrzymuje również od Sprzedającego UE fakturę za zakupione towary. Następnie Spółka po doliczeniu marży dokonuje odpłatnej dostawy towarów nabywcom (Odbiorcom) na terytorium kraju. Zdarzają się dostawy z pominięciem magazynu Spółki, gdyż towar jest odbierany z magazynu Sprzedającego UE i dostarczany bezpośrednio Odbiorcy. Spółka dokonuje transakcji w oparciu o ramowe umowy sprzedaży, gdzie umowami wykonawczymi jest złożenie zamówienia przez Odbiorcę oraz wysłanie potwierdzenia przyjęcia zamówienia do realizacji przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty