Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2014, sygn. IPPB2/415-51/14-5/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-51/14-5/MK1
możliwość zastosowania w rocznym rozliczeniu przez pracownika kosztów dojazdu w wysokości wydatków faktycznie poniesionych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 9 stycznia 2014 r.) oraz piśmie z dnia 11 marca 2014 r. (data wpływu 14 marca 2014 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/415-51/14-2/MK1 z dnia 26 lutego 2014 r. (data odbioru 5 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania w rocznym rozliczeniu przez pracownika kosztów dojazdu w wysokości wydatków faktycznie poniesionych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania w rocznym rozliczeniu przez pracownika kosztów dojazdu w wysokości wydatków faktycznie poniesionych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W celu wykonywania pracy zawodowej Wnioskodawca dojeżdża z miejsca zamieszkania M. do W. (miejsce świadczenia pracy). Przejazdy z . do W. są udokumentowane imiennymi biletami miesięcznymi. Koszt tych biletów kształtuje się na poziomie 2000 zł rocznie. Problemem jest udokumentowanie przejazdów ze stacji W. do miejsca zatrudnienia. Dojazd odbywa się za pomocą komunikacji publicznej obsługiwanej przez Z. w W.. Bilety okresowe mają formę spersonalizowanej karty miejskiej, na której zakodowane są dane dotyczące okresu ważności zakupionego biletu. Na potwierdzenie zakupu klienci otrzymują paragony fiskalne, drukowane na papierze światłoczułym. Trwałość paragonu jest bardzo krótka i po kilku miesiącach od wydrukowania informacje zawarte na paragonie są nieczytelne. Natomiast na karcie miejskiej nie jest zakodowana wysokość kosztów doładowań. Takie dane posiada Z., który na życzenie klienta może wydać pisemne potwierdzenie wysokości kosztów biletów zakodowanych w roku kalendarzowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty