Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2014, sygn. IPPP1/443-19/14-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-19/14-2/MPe
w zakresie zwolnienia usług wykonywanych przez twórcę i artystę niezwiązanych i związanych z reklamą,
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie zwolnienia usług wykonywanych przez twórcę i artystę niezwiązanych z reklamą,
- nieprawidłowe w zakresie zwolnienia usług wykonywanych przez twórcę i artystę związanych z reklamą.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedsiębiorca jest wykształconym aktorem, zdobył dyplom Szkoły Wydział Aktorski w roku 2000 i uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie aktorstwa dramatycznego. Przedsiębiorca świadczy usługi w zakresie twórczej działalności artystycznej.
Przeważające usługi świadczone przez przedsiębiorcę to artystyczna interpretacja tekstu (nagrywanie audiobooków, dubbing, konferansjerka, usługi lektorskie i narracyjne), oraz praca aktora. Wszystkie wymienione rodzaje twórczej pracy wpisują się w działalność sklasyfikowaną w PKD 90.30.Z. Odbiorcami usług są różne instytucje i przedsiębiorstwa, miedzy innymi teatry, wydawcy, agencje reklamowe i inni.
Przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Przedsiębiorca prosi o rozpatrzenie poniższego wyjaśnienia oraz wydanie ordynacji indywidualnej, celem uniknięcia ryzyka podatkowego związanego z zastosowaniom nieprawidłowej stawki VAT na świadczone usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty