Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2014, sygn. IBPBII/1/415-415/14/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-415/14/JP
Czy w związku z powyższym Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na zakup i montaż automatycznego kotła centralnego ogrzewania na paliwo stałe wraz z towarzyszącą mu instalacją i zasobnikiem ciepłej wody?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 13 maja 2014 r. (data wpływu do Biura 15 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup automatycznego kotła centralnego ogrzewania wraz z instalacją i zasobnikiem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 maja 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup automatycznego kotła centralnego ogrzewania wraz z instalacją i zasobnikiem.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną niewidomą. Jej niepełnosprawność została zakwalifikowana do znacznego stopnia niepełnosprawności, datującego się od dzieciństwa, o kodzie 04-0. By w miarę normalnie funkcjonować Wnioskodawczyni używa bardzo mocnych okularów, a na zewnątrz wychodzi z białą laską. Mieszka sama z małoletnim synem (16 lat) w starym domu jednorodzinnym. Wnioskodawczyni większość czasu w ciągu dnia spędza sama w domu, ponieważ syn chodzi codziennie do szkoły i ma dużo zajęć zarówno lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. W związku z tym Wnioskodawczyni chciałaby przerobić obecną kotłownię ze starym piecem węglowym na kotłownię z kotłem centralnego ogrzewania z automatycznym podajnikiem węgla wraz z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody. Wymiana pieca węglowego na nowy spowoduje, że obsługa jego będzie łatwiejsza i przede wszystkim nie będzie wymagała tak częstych zejść do ciemnej piwnicy. Obecnie stary piec wymagał częstego dokładania węgla i podnoszenia przez Wnioskodawczynię ciężkich wiader, podczas gdy wykonywanie takich czynności jest Wnioskodawczyni zabronione (z powodu starej technologii trzeba było często dokładać węgiel, żeby ogień nie zgasł). Z kolei w przypadku dosypania zbyt dużej ilości węgla do pieca, woda w instalacjach się zagotowywała i trzeba była piec szybko wygaszać, żeby nie popękały rury. Albo też piec się wygaszał i wymagał często ponownego rozpalania. Wszystkie te czynności są dla Wnioskodawczyni bardzo uciążliwe. Wnioskodawczyni ma nawet problemy z odczytaniem temperatury na piecu, przez co często dochodziło do zagotowania wody w instalacjach lub całkowitego wygaśnięcia pieca. Poza tym Wnioskodawczyni ma trudności by zejść do piwnicy, ponieważ jest tam strome zejście bez możliwości oświetlenia (oświetlenie jest dopiero w kotłowni).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty