07.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2014, sygn. IBPP2/443-347/14/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-347/14/WN

opodatkowanie odszkodowania za grunty przejęte na rzecz Wnioskodawcy w drodze decyzji administracyjnej w ramach postępowania przyznającego nieruchomości zamienne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 marca 2014r. (data wpływu 8 kwietnia 2014r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odszkodowania za grunty przejęte na rzecz Wnioskodawcy w drodze decyzji administracyjnej w ramach postępowania przyznającego nieruchomości zamienne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odszkodowania za grunty przejęte na rzecz Wnioskodawcy w drodze decyzji administracyjnej w ramach postępowania przyznającego nieruchomości zamienne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Miasto) ustalił na rzecz osoby fizycznej odszkodowanie z tytułu utraty przez tę osobę prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, która została przeznaczona pod realizację inwestycji celu publicznego. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. 2013.687) - z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid) stała się ostateczna, przedmiotowa nieruchomość stała się własnością Miasta. Z tytułu utraty prawa do nieruchomości dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie zgodnie z art. 12 ust. 4a wymienionej ustawy. W ramach ww. odszkodowania Miasto przyznało osobie fizycznej z zasobu nieruchomości Miasta - jako nieruchomość zamienną - prawo własności innej nieruchomości gruntowej niezabudowanej o wartości większej niż wartość prawa użytkowania wieczystego będącego własnością osoby fizycznej. Wartość prawa użytkowania wieczystego osoby fizycznej i własność gruntu Miasta były wycenione przez biegłego rzeczoznawcę w wartości netto. W wyniku planowanej ww. transakcji osoba fizyczna dopłaci na rzecz Miasta różnicę wynikającą z wartości własności gruntu Miasta i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Na okoliczność odszkodowania za zajęte prawo użytkowania wieczystego Prezydent Miasta wydał decyzję administracyjną określającą wartość odszkodowania oraz formę jego wypłaty poprzez przekazanie gruntu zamiennego będącego własnością Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne