Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2014, sygn. IBPP2/443-1063/13/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1063/13/KO
w zakresie opodatkowania usługi udzielania licencji na produkty zwane szablonami i wtyczkami.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z 2 lutego 2014 r. (data wpływu 5 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w części dotyczącej świadczenia usługi polegającej na sprzedaży licencji do produktów zwanych szablonami w sytuacji, gdy Wnioskodawca jest ich jedynym twórcą,
- nieprawidłowe w części dotyczącej świadczenia usługi polegającej na sprzedaży licencji do produktów zwanych wtyczki w sytuacji, gdy Wnioskodawca nie jest ich jedynym twórcą.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi udzielania licencji na produkty zwane szablonami i wtyczkami.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 2 lutego 2014 r. (data wpływu 5 lutego 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 24 styczniu 2014 r. znak: IBPP2/443-1063/13/KO.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Podatnik jako autor i twórca wykorzystując dostępne na rynku oprogramowanie graficzne tworzy produkty zwane szablonami. Szablon to zbiór elementów graficznych połączonych z funkcjami programowymi oraz animacją dający w rezultacie efekt typu np. czołówka telewizyjna. Szablon jest w pełni modyfikowalny i umożliwia dodanie, usunięcie lub modyfikacje załączonych elementów. Szablon nie jest kopiowaniem gotowych rozwiązań, ale jest produktem artystycznym opartym na wiedzy i kreatywności artysty przelanej na projekt za pomocą dostępnych na rynku narzędzi w postaci programu do grafiki komputerowej. Szablon sprzedawany jest w sklepie internetowym na bazie udzielenia licencji potencjalnym użytkownikom na wykorzystanie szablonu w produkcji np. telewizyjnej. Obecnie na szablony udzielane są dwa rodzaje licencji: Standard ...różniące się zapisami umożliwiającymi użytkowanie szablonu w danych konkretnych przypadkach (np. ... umożliwia jednokrotne odtworzenie szablonu w jednej produkcji, a ...wielokrotne wyświetlanie w TV). Dodatkowo drugim dziełem tworzonym przez podatnika są tzw. wtyczki (programy typu ...), są to programy graficzne wykonujące swego rodzaju efekty specjalne i są przeznaczone do pracy z wybranym programem graficznym. Wtyczki pisane są przez dział programistyczny i jest na nie udzielana klientowi licencja softwareowa. Podatnik jest pomysłodawcą wtyczek a już samo oprogramowanie tworzą w tym przypadku programiści, z którymi podatnik ma podpisane umowy o przeniesieniu praw autorskich tworzonego dzieła na pracodawcę (podatnik jest pracodawcą programistów). Sprzedaż odbywa się wyłącznie za pośrednictwem sklepu internetowego podatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty