02.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2014, sygn. IBPP2/443-929/13/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-929/13/BW

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie skradzionego towaru?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 września 2013r. (data wpływu 3 października 2013r.), uzupełnionym pismem z 31 grudnia 2013r. (data wpływu 31 grudnia 2013r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie skradzionego towaru - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie skradzionego towaru.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 31 grudnia 2013r. (data wpływu 31grudnia 2013r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą zajmując się m.in. dystrybucją układów LPG. Działalność prowadzona jest za pośrednictwem hurtowni regionalnych na terenie całego kraju. Od czerwca 2008r. Wnioskodawca zatrudnił na stanowisku kierownika hurtowni Pana X, który został awansowany w czerwcu 2013r. na stanowisko regionalnego szefa sprzedaży we // Centrala Spółki na początku sierpnia 2013r. powzięła informację o niedoborach na stanie magazynowym w jej oddziale //. Niedobory te sięgały kwoty wyrażonej w cenach zakupu netto 285.022,57, - (dwieście osiemdziesiąt pięć tysięcy złotych dwadzieścia dwa złote i pięćdziesiąt siedem groszy). Przeprowadzone wewnętrzne dochodzenie oraz powtórzona inwentaryzacja ujawniła osobę sprawcy oraz przestępczy mechanizm za pośrednictwem, którego wyprowadzane były towary ze Spółki. Otóż kierownik oddziału // hurtowni Pan X, najbardziej biegły w obsłudze oprogramowania - //, wprowadzając nieprawdziwe dane do systemu komputerowego, wystawiając fałszywe wewnętrzne dokumenty księgowe WZ, fałszując podpisy innych pracowników pod inwentaryzacją oraz bez zgody i wiedzy Wnioskodawcy wystawiając faktury VAT o takim samym numerze, co już istniejące lecz jeszcze nie zaksięgowane, które nie dokumentowały rzeczywistej transakcji sprzedaży towarów, ukrywał fakt kradzieży zakupionych przez Wnioskodawcę towarów. Mechanizm obmyślony przez byłego już pracownika spółki był bardzo złożony i przemyślany, a przez to niezwykle trudny do wykrycia. Wnioskodawca niezwłocznie po wykryciu niedoborów oraz poznaniu mechanizmu przestępczego działania sprawcy wniósł do organów ścigania (policji i prokuratury) zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa przez jego pracownika. W chwili obecnej prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Z informacji Wnioskodawcy skradziony towar został przez sprawcę wprowadzony do obrotu częściowo za pośrednictwem spółki prawa niemieckiego. Z chwilą ujawnienia procederu, pracownik pomimo odpowiedzialności materialnej nie zwrócił zagarniętego towaru ani też jego wartości. W ocenie Wnioskodawcy dochował on wszelkich możliwych czynności kontrolnych mających na celu zabezpieczanie jej majątku przed kradzieżą. Wnioskodawca od wszystkich towarów skradzionych odliczył podatek naliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne