Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2014, sygn. IPTPP4/443-844/13-5/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-844/13-5/BM
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży posiłków przy zastosowaniu kasy rejestrującej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 26 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wprowadzenia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w związku ze sprzedażą posiłków na rzecz szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży posiłków na rzecz szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie oraz braku obowiązku wprowadzenia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w związku ze sprzedażą posiłków na rzecz szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zespół Szkół prowadzi stołówkę szkolną dla własnych uczniów oraz przygotowuje posiłki dla uczniów innych szkół. Posiłki są przygotowywane dla uczniów za odpłatnością oraz dla uczniów objętych programem dożywiania na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej. Zespół Szkół nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Usługi w zakresie przygotowania posiłków dla własnych uczniów korzystały ze zwolnienia w zakresie podatku VAT jako usługi klasyfikowane jako PKWIU ex 80 Usługi w za kresie edukacji oraz w obecnym stanie prawnym korzystają jako usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą w formach i zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty. Natomiast przygotowywanie posiłków na rzecz innych szkół tj. uczniów tych szkół korzystających z posiłków odpłatnie oraz uczniów objętych dożywianiem w ramach przepisów o pomocy społecznej korzysta ze zwolnienia jako usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi. A więc wszystkie usługi w zakresie prowadzenia stołówki szkolnej podlegały i podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Od stycznia 2014r. jedna ze szkół zostanie przekazana do prowadzenia przez stowarzyszenie, które nie jest jednostką budżetową. Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie będzie jednak szkołą publiczną, dla której zmieni się organ prowadzący.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty