Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2014, sygn. ILPB4/423-469/14-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-469/14-2/MC
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym od całości przychodów (dochodów) w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w postaci sprzedaży towarów w sieci obejmującej ponad 2.000 sklepów dyskontowych na terenie kraju (Sklepy). Wnioskodawca posiada również centra dystrybucyjne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (Centra Dystrybucyjne).
Wnioskodawca dokonuje zakupów środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej w Sklepach oraz w Centrach Dystrybucyjnych. W szczególności Wnioskodawca nabywa sprzęt IT związany z działalnością gospodarczą, taki jak komputery, serwery, urządzenia przesyłowe, kasy fiskalne itp. (Sprzęt IT).
Część zakupionego Sprzętu IT zostaje od razu zainstalowana w nowo otwieranych Sklepach i Centrach Dystrybucyjnych. W takim przypadku Wnioskodawca zakupiony Sprzęt IT stanowiący środki trwałe przyjmuje do używania i wprowadza do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych zostają dokonane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otworzono Sklep lub Centrum Dystrybucyjne (tj. po zakończeniu inwestycji i rozpoczęciu faktycznego używania środka trwałego).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty