10.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ILPP5/443-62/14-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-62/14-2/KG

Podstawa opodatkowania czynności wniesienia aportem praw majątkowych do spółki kapitałowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem praw majątkowych do spółki kapitałowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem praw majątkowych do spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będący spółką komandytową, jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą w branży spożywczej. W ramach swojej oferty Wnioskodawca produkuje, przetwarza oraz sprzedaje na rynku polskim wyroby mięsno-wędliniarskie.

Wnioskodawca dokonał restrukturyzacji prowadzonej działalności. W związku z restrukturyzacją Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w postaci praw majątkowych (dalej: Przedmiot aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa). Przedmiot aportu jest wykorzystywany przez Spółkę kapitałową w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu nie stanowił przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. W zamian za wkład niepieniężny Wnioskodawca uzyskał udziały w Spółce kapitałowej, o określonej w umowie spółki wartości nominalnej. Wartość nominalna wydanych udziałów określona została na poziomie niższym aniżeli wartość rynkowa Przedmiotu aportu. Różnica między wartością nominalną wydanych udziałów a wartością rynkową przedmiotu wkładu (Przedmiotu aportu) została przekazana na kapitał zapasowy Spółki kapitałowej (mechanizm agio).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne