Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2014, sygn. ILPP2/443-1241/13-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1241/13-2/EN
Czy sprzedaż karnetów, umożliwiających wejście do klubu, w którym można korzystać z usług rekreacyjnych, opodatkowana jest stawką VAT zgodnie z art. 146a pkt 2 w związku z art. 41 ust. 2 UPTU?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży karnetów uprawniających do wstępu do klubu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży karnetów uprawniających do wstępu do klubu.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi klub fitness związany z rozwojem fizycznym i rekreacją, do którego odpłatnie udostępnia wstęp. Wejście do klubu uzależnione jest od zakupu karnetu: jednorazowego, wielorazowego, tygodniowego, miesięcznego, kwartalnego lub rocznego. Po wykupie karnetu do klubu, klient ma możliwość wstępu i korzystania z siłowni, sauny, sali gimnastycznej, zajęć tańca i fitness, pozostawienia dzieci na sali zabaw, gry w squash. Karnety sprzedawane są w formie wstępu na wszystkie wymienione elementy lub na grupy wybranych elementów lub na pojedyncze elementy. Karnet pozwala klientowi na wstęp dowolną ilość razy, w dowolnej godzinie, na dowolny czas do klubu, w trakcie godzin otwarcia klubu, w czasie obowiązywania karnetu. Klient sam decyduje o wyborze danego zajęcia po wejściu do klubu, Wnioskodawca zaś nie ma możliwości określenia z jakiej czynności korzystał klient. Jeśli klient wykupił tylko jeden z elementów np. wstęp na siłownię, może korzystać z różnych urządzeń na siłowni a także z sali gimnastycznej, sauny lub kawiarni. Dodatkowo można na miejscu wykupić możliwość treningu z instruktorem, wypożyczyć rakietę do gry w squash, skorzystać z masażu, jak również zakupić artykuły spożywcze i napoje w kawiarni. Zakupy tych elementów są opcjonalne, płatne dodatkowo i opodatkowane właściwą dla tych towarów i usług stawką VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty