28.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2014, sygn. ILPP4/443-553/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-553/13-2/EWW

Wliczenie do podstawy opodatkowania dostawy towarów rozliczanych w ramach tzw. odwrotnego obciążenia kosztów usługi cięcia, transportu i dokumentu atestacyjnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia do podstawy opodatkowania dostawy towarów rozliczanych w ramach tzw. odwrotnego obciążenia kosztów usługi cięcia, transportu oraz dokumentu atestacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia do podstawy opodatkowania dostawy towarów rozliczanych w ramach tzw. odwrotnego obciążenia kosztów usługi cięcia, transportu oraz dokumentu atestacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT - firmą handlową. Spółka dokonuje m.in. sprzedaży na rzecz krajowych podatników podatku VAT towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: ustawa VAT). Nabywcy wskazani w zdaniu poprzednim składają Spółce zamówienia w różnych formach: telefonicznie, mailowo lub faxem. Sprzedawany towar wymaga w niektórych przypadkach jego przycięcia tak, aby odpowiadał parametrom (w tym długości) wynikającym ze złożonego przez nabywcę zamówienia. Spółka dokonuje przycięcia towaru we własnym zakresie, to jest nie korzystając z usług jakichkolwiek podmiotów zewnętrznych. Składając zamówienia nabywcy wskazują miejsce, do którego Spółka powinna dostarczyć zamówiony towar - zazwyczaj jest to miejsce siedziby nabywcy. Jednocześnie ryzyko utraty czy uszkodzenia towaru przechodzi na nabywcę dopiero w miejscu określonym w zamówieniu, jako miejscu, do którego Spółka zobowiązana jest dostarczyć zamówiony towar. Przedmiotem zainteresowania ze strony nabywcy jest otrzymanie towaru o określonych w zamówieniu parametrach oraz we wskazanym w tym zamówieniu miejscu. W konsekwencji zatem do wydania towarów dochodzi w siedzibie nabywcy lub innym miejscu dostawy wskazanym przez tego nabywcę, przy czym miejscem tym nigdy nie jest siedziba Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne