20.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2014, sygn. ILPB4/423-421/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-421/13-2/MC

Czy A wybudowane na cudzym gruncie jest inwestycją w obcym środku trwałym i w związku z tym, czy zastosowanie ma indywidualna stawka amortyzacji, co oznacza, że w konsekwencji Spółka będzie mogła amortyzować wybudowane budynki przez okres trwania umowy poddzierżawy, tj. 20 lat?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii związanych z amortyzacją podatkową środków trwałych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii związanych z amortyzacją podatkową środków trwałych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X wygrała przetarg na budowę i eksploatację dwóch () (dalej jako: A) przy autostradzie, na skutek czego zawarła ze Skarbem Państwa dwie umowy dzierżawy nieruchomości, na których mają powstać A, na okres 20 lat. Na mocy tych umów X zobowiązała się m.in. do budowy A oraz nabyła prawo do korzystania z nich i pobierania pożytków za zapłatą czynszu na rzecz Skarbu Państwa. Część jednej z dzierżawionych nieruchomości, X postanowiło poddzierżawić Wnioskodawcy (dalej jako: Spółka). Umowa między poddzierżawiającym (X) a poddzierżawcą (Spółka Wnioskodawca) będzie obowiązywać 20 lat, lecz nie dłużej niż czas trwania pierwotnej umowy dzierżawy. Zgodnie z zawartą umową poddzierżawy, Spółka zobowiązana jest do zbudowania z własnych środków A. Spółka na własny koszt zbuduje obiekt hotelarski, restaurację, toalety wolnostojące, obiekt biurowo-socjalno-techniczny oraz myjnię dla samochodów ciężarowych. Spółka zobowiązuje się utrzymywać wzniesione przez siebie budynki oraz przedmiotową nieruchomość. Tytułem zawartej umowy Spółka będzie płacić X czynsz w wysokości określonej w umowie, odrębnie dla każdego wzniesionego obiektu. Jeśli po rozwiązaniu umowy dzierżawy dojdzie do zapłaty wynagrodzenia przez Skarb Państwa za nakłady poniesione na A, X dokona proporcjonalnego zwrotu tego wynagrodzenia na rzecz Poddzierżawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne