Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2014, sygn. ILPB3/423-534/13-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-534/13-2/JG
Koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 29 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- przychodu podatkowego jest nieprawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego oraz kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka dokonuje często likwidacji materiałów, wyposażenia i środków trwałych całkowicie umorzonych. W wyniku ich likwidacji uzyskiwany jest złom oraz zużyty olej przepracowany z silników pojazdów w wyniku wymiany na nowy, który jest przyjmowany na magazyn. Złom z likwidacji materiałów, wyposażenia, środków trwałych przyjmowany jest na magazyn według stałych cen ewidencyjnych, natomiast przepracowany olej zużyty według cen ewidencyjnych, ustalanych okresowo według cen rynkowych. Wartość tego złomu (w tym przepracowanego oleju) w momencie przyjęcia go na magazyn na podstawie dokumentu obrotu magazynowego ZW zaliczana jest do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka przyjęcie na magazyn złomu i oleju przepracowanego księguje w korespondencji z kontem Pozostałe przychody operacyjne. W momencie gdy złom, olej przepracowany jest sprzedawany wówczas przyjęta wartość ewidencyjna złomu uznawana jest jako koszt uzyskania przychodu. Spółka wydaje sprzedany złom, olej przepracowany na podstawie dokumentu WZ. Wartość wydanego złomu Spółka ewidencjonuje w księgach rachunkowych w korespondencji z kontem Pozostałe koszty operacyjne. W przypadku sprzedaży złomu Spółka wystawie fakturę VAT dokumentującą przychody ze sprzedaży złomu, oleju przepracowanego oraz ujmuje jako koszt sprzedaży wartość sprzedanego złomu według cen ewidencyjnych, po jakiej przyjęty został na magazyn w momencie jego uzyskania. Przychody ze sprzedaży złomu Spółka zalicza do przychodów podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty