22.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. ITPB2/415-866/14/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-866/14/ENB

Czy w opisanych okolicznościach Spółka powinna traktować ponoszone przez siebie wydatki na noclegi swoich pracowników jako przychód z ich stosunku pracy oraz pobierać i odprowadzać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2014 r. (data wpływu 24 września 2014 r.) uzupełnionym w dniu 28 listopada 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 28 listopada 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę menedżerów regionalnych (przedstawicieli handlowych), którzy w celu pozyskiwania klientów i współpracy z nimi wykonują pracę na terenie przypisanych im w umowie o pracę województw, z czym związane są w sposób nieodłączny stałe przejazdy, wizyty i spotkania z klientami i potencjalnymi klientami, których miejsca i terminy ustalają samodzielnie.

Ponieważ wspomniane wyjazdy odbywają się na obszarze wskazanym w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników i są nieodłącznym i stałym elementem wykonywania pracy wynikającym z charakteru i treści zawartej umowy o pracę, Spółka nie traktuje ich jako podróży służbowych w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Z tego względu też Spółka nie wypłaca menedżerom diet i innych należności przysługujących pracownikom zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku podróży służbowych. Z pracą wykonywaną przez tych pracowników związane są różne wydatki, w tym amortyzacja używanych przez nich samochodów, wydatki na paliwo oraz wydatki na noclegi, z których menedżerowie korzystają w czasie wyjazdów w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych. Na potwierdzenie dokonania wydatków na noclegi menedżerowie otrzymują faktury wystawiane przez usługodawców na Spółkę jako nabywcę usług oraz regulują należności za nocleg przy użyciu karty służbowej pracodawcy (Spółki).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne