22.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. ITPP2/443-1303/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1303/14/AP

Czy przeniesienie przez Spółkę własności nieruchomości na rzecz wspólników, w wyniku obniżenia kapitału zakładowego Spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności przeniesienia własności nieruchomości na rzecz udziałowców w zamian za udziały, które mają podlegać umorzeniu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności przeniesienia własności nieruchomości na rzecz udziałowców w zamian za udziały, które mają podlegać umorzeniu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane. Udziałowcami jest pięć osób fizycznych. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 1.650.000,00 zł. Zgromadzenie wspólników Spółki planuje umorzenie części udziałów za wynagrodzeniem w formie pieniężnej i obniżenie kapitału zakładowego Spółki. Umorzenie udziałów będzie dobrowolne i odbędzie się za zgodą wszystkich wspólników. Umowa Spółki przewiduje możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów. Ponieważ Spółka obawia się, że nie będzie posiadała środków finansowych pozwalających na zapłatę wspólnikom wynagrodzenia z tytułu umorzonych udziałów, możliwe jest rozliczenie z zastosowaniem instytucji datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania, zgodnie z art. 453 Kodeksu cywilnego). W ramach umowy przeniesione zostanie na rzecz wspólników prawo do nieruchomości, której Spółka jest właścicielem. Wartość księgowa i rynkowa przedmiotowej nieruchomości jest wyższa od wysokości zobowiązania Spółki z tytułu umorzenia udziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne