21.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2014, sygn. ITPB1/415-586/14/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-586/14/PSZ

Czy będzie mogła Pani ustalić wartość początkową środka trwałego w oparciu o art. 22g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o wycenę sporządzoną przez biegłego, uwzględniającą ceny rynkowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 23 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1988 r. zawarła Pani związek małżeński. Małżonkowie zamieszkali w domu jednorodzinnym wybudowanym przez rodziców męża, którego współwłaścicielami, po ½ udziału, byli Pani mąż oraz jego matka. Mąż Pani swój udział nabył w drodze dziedziczenia po ojcu, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 20 czerwca 1990 r. o stwierdzeniu nabyciu spadku.

W roku 1996 rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej - biura rachunkowego, wykorzystując część powierzchni domu na potrzeby tej działalności.

W dniu 21 stycznia 2002 r. teściowa darowała do majątku wspólnego Pani i jej męża swoją ½ udziału w prawie własności domu. Wartość darowizny strony określiły na kwotę 6.500 zł. Tym samym aktem notarialnym małżonek darował Pani swój udział wynoszący ½, wskazując, że przedmiot darowizny będzie stanowił ich wspólny majątek. Wartość tej darowizny strony określiły na 3.250 zł. Od tego momentu Pani i małżonek stali się, na zasadzie współwłasności łącznej małżeńskiej, wyłącznymi współwłaścicielami przedmiotowego domu. Jednocześnie ustanowiona została nieodpłatnie i dożywotnio służebność mieszkania na rzecz Pani teściowej, która mieszka w tym domu do dnia dzisiejszego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne