29.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2014, sygn. ITPB1/415-177a/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-177a/14/MR

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki osobowej akcji SKA z tytułu zakończenia działalności Spółki osobowej poprzez jej rozwiązanie bez przeprowadzenia procedury likwidacji będzie skutkowało powstaniem po jego stronie przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. (data wpływu 18 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej skutków podatkowych otrzymania akcji spółki komandytowo-akcyjnej w związku z zakończeniem działalności gospodarczej spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych otrzymania akcji spółki komandytowo-akcyjnej w związku z zakończeniem działalności gospodarczej spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spzoo), należącej do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Wnioskodawcę. Spzoo prowadzi działalność w zakresie holdingów finansowych, w ramach której może m.in. dokonywać kupna i sprzedaży akcji, udziałów oraz papierów wartościowych. W ramach tej działalności Spzoo może nabyć w przyszłości od spółki kapitałowej prawa polskiego akcje spółki komandytowo-akcyjnej prawa polskiego, za cenę odpowiadającą wartości rynkowej tych akcji (dalej: akcje SKA), w wyniku czego Spzoo stanie się jedynym akcjonariuszem SKA. W zależności od dalszych decyzji odnośnie struktury własnościowej aktywów Wnioskodawcy możliwe jest, że w ramach szerszej restrukturyzacji Spzoo połączy się z inną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, gdzie Spzoo będzie spółką przejmującą a następnie zostanie przekształcona w spółkę jawną (dalej: Spółka osobowa), kontynuując działalność Spzoo. Na skutek przekształcenia składniki majątku Spzoo obejmujące środki pieniężne i akcje SKA staną się aktywami Spółki osobowej. Następnie Spółka osobowa zostanie rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Majątek Spółki osobowej zostanie wydany wspólnikom, w tym Wnioskodawcy in natura, w związku z czym w zależności od momentu, w którym podjęta zostanie ostateczna decyzja o rozwiązaniu Spółki osobowej, może stanowić środki pieniężne lub/oraz akcje w SKA. Nie jest również wykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca zdecyduje się na zbycie na rzecz SKA akcji SKA otrzymanych w ramach podziału majątku Spółki osobowej celem ich umorzenia w ramach procedury dobrowolnego umorzenia akcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne