18.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2014, sygn. ITPB2/415-61/14/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-61/14/IB

50% koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich do programów komputerowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 23 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zatrudnia dwóch pracowników - programistów w ramach umowy o pracę, do wynagrodzeń których stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł. W 100% wynagrodzenie jest płacone za pisanie programów komputerowych pod indywidualne potrzeby Spółki, ponieważ do wyłącznych obowiązków programistów należy pisanie programów komputerowych, cały czas jest poświęcany na te czynności (z wyłączeniem przerwy 15- minutowej na posiłek i urlopu wypoczynkowego). Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy programistów.

W umowach o pracę z programistami zawarto klauzulę:

Strony ustalają, że wszelkie autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych stworzonych przez Pracownika należą do Pracodawcy; wyłącza się prawo powrotu autorskich praw majątkowych do utworu i własności przedmiotu na którym utrwalono utwór do twórcy, pomimo nie przystąpienia przez Pracodawcę w okresie 2 lat od daty przyjęcia utworu do jego rozpowszechnienia; z chwilą przyjęcia utworu Pracodawca nabywa własność przedmiotu na którym utwór utrwalono; Pracodawcy przysługuje pierwszeństwo opublikowania utworu z wyłączeniem prawa do wynagrodzenia dla twórcy z wyłączeniem prawa tego pierwszeństwa nawet jeżeli w ciągu 6 m-cy nie zawarto z twórcą umowy o wydanie utworu albo jeżeli w okresie 2 lat od daty przyjęcia utworu nie zostanie on opublikowany; zastrzega się nazwę Pracodawcy do uwidaczniania na przedmiotach, na których utwór utrwalono albo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne