26.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2013, sygn. IPPP3/443-790/13-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-790/13-2/LK

dokumentowanie kwot z tytułu poniesienia kosztów odzyskiwania należności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2013 r. (data wpływu 27.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania kwot z tytułu poniesienia kosztów odzyskiwania należności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania kwot z tytułu poniesienia kosztów odzyskiwania należności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorca chce skorzystać z nowych możliwości przewidzianych ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i obciążać swoich dłużników kwotą 40 EUR z tytułu poniesienia kosztów odzyskiwania należności.

Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 403) w art. 10 ust. 1 pozwala wierzycielowi domagać się od dłużnika równowartości kwoty 40 EUR z tytułu poniesienia kosztów odzyskiwania należności. Ponadto na podstawie art. 10 ust. 2 wierzyciel może domagać się zapłaty faktycznych kosztów odzyskiwania należności poniesionych z tytułu opóźnień w zapłacie, w tym kosztów postępowania sądowego. Jak wyjaśnia motyw 20 zdanie ostatnie dyrektywy 2011/7/UE do tych kosztów odzyskiwania należności zalicza się w szczególności koszty poniesione przez wierzycieli w związku ze skorzystaniem z usług prawnika lub firmy windykacyjnej. Zatem dające się w sposób pozbawiony wątpliwości udokumentować koszty odzyskiwania należności mogą być objęte windykacją. Może to dotyczyć np. kosztów przesyłek, ale też dających się bezpośrednio przyporządkować ściąganiu danej należności kosztów pracy osób zatrudnionych przez wierzyciela, w tym kosztów obsługi prawnej. Prawo obciążenia dłużnika kosztami odzyskiwania należności powstaje w momencie wymagalności roszczenia głównego (art. 7 ust. 1). Zgodnie z art. 6 ust. 2 za dzień wymagalności (...) uważa się dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty, w szczególności w doręczonej dłużnikowi fakturze lub rachunku, potwierdzającym dostawę towaru lub wykonanie usługi, ale nie wcześniejszy niż dzień doręczenia wezwania. Strony mogą też określić termin zapłaty w umowie, z czym różne skutki wiąże szereg przepisów nowej ustawy (art. 7 ust. 2 i 3, art. 5 i 6).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne