19.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2013, sygn. IPPB4/415-555/13-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-555/13-2/JK2

W związku z rozbieżnością pomiędzy treścią artykułów prasowych i internetowych a treścią interpretacji indywidualnej Nr IPPB1/415-161/12-4/MS wydanej w podobnej sytuacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Wnioskodawczyni ma pytanie czy przysługiwać jej będzie zwolnienie od podatku dochodowego od środków otrzymanych ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego po mamie, jeżeli przeznaczy je na cel wymieniony w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zakup lokalu mieszkalnego, w którym Wnioskodawczyni zamieszka na stałe dopiero w przyszłości, zaś do tego czasu będzie w nim zamieszkiwać jedynie kilka tygodni i weekendów w roku, natomiast w pozostałym okresie mieszkanie będzie odpłatnie wynajmowane?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. organu droga elektroniczną ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2011 roku Wnioskodawczyni odziedziczyła mieszkanie po mamie, która zmarła 2 września 2011 r. (akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony w dniu 12 września 2011 r. przez notariusza, zarejestrowany w systemie informatycznym do prowadzenia rejestru aktów poświadczenia pod numerem Z...). Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych Wnioskodawczyni złożyła na formularzu SD-Z2 w dniu 23 września 2011 r. do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości urzędu skarbowego, tj. Urzędu Skarbowego. Przedmiotowe mieszkanie, zlokalizowane w K., Wnioskodawczyni sprzedała w dniu 20 listopada 2012 r. za kwotę 230.000 zł (akt notarialny sporządzony przez notariusza). W związku z zamiarem przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania na zakup innego lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni złożyła w dniu 25 marca 2013 r. deklarację PIT-39 w Urzędzie Skarbowym (właściwym ze względu na adres stałego zamieszkania), w której zadeklarowała całość dochodu ze sprzedaży (230.000 zł) jako kwotę zwolnioną z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). W okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie odziedziczonego mieszkania, tj. do dnia 31 grudnia 2014 r. Wnioskodawczyni planuje kupić razem z mężem lokal mieszkalny w innej miejscowości niż Ich obecne miejsce zamieszkania. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem posiadają mieszkanie w Warszawie, zakupione na kredyt hipoteczny, którego termin spłaty upływa w marcu 2039 r. W związku z tym, że kredyt został udzielony we frankach szwajcarskich oraz ze względu na fakt, że obecny kurs przedmiotowej waluty obcej jest dużo wyższy niż w momencie zawierania umowy kredytowej kwota bieżącego zobowiązania wobec banku (po przeliczeniu na PLN), pomimo spłaty ponad 50 rat kredytowych, znaczenie przewyższa kwotę pierwotnie zaciągniętego kredytu, co czyni dla Ich gospodarstwa domowego operację nadpłaty ww. ze środków uzyskanych ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania całkowicie nieuzasadnioną z ekonomicznego punktu widzenia. W lokalu mieszkalnym, który chcą zakupić, planują mieszkać przez kilka tygodni w każdym roku kalendarzowym oraz w weekendy, gdyż komfort i spokój, jakie daje zamieszkiwanie w małej miejscowości jest dużo wyższy niż mieszkanie w stolicy (w pozostałej części roku, ze względu na pracę zarobkową oraz pomoc wobec rodziców męża, którzy ukończyli już 60 lat, od poniedziałku do czwartku mieszkaliby w aktualnie posiadanym mieszkaniu w Warszawie). W przyszłości Wnioskodawczyni planuje zamieszkać w nowo zakupionym lokalu na stałe. W okresach, kiedy nie będą mieszkać w nowym mieszkaniu, w celu częściowego pokrycia kosztów jego utrzymania chcieliby je odpłatnie wynajmować.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne