Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2013, sygn. IPPP1/443-687/13-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-687/13-2/IGo
Odliczenie podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2013r. (data wpływu 15.07.2013r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15.07.2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu leasingu samochodu osobowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o., dalej Spółka jest podmiotem świadczącym usługi w branży informatycznej.
Dodatkowo, przedmiotem działalności Spółki jest także działalność gospodarcza polegająca na wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych i furgonetek (PKD 71.11.Z) oraz wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli (PKD 77.12.Z). Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t.
Obecnie, Spółka planuje zawrzeć z leasingodawcą dodatkową umowę, która spowoduje przekwalifikowanie leasingu operacyjnego na leasing finansowy. Nowa umowa będzie spełniała wszelkie wymagania przewidziane w art. 17f ust. 1 ustawy o CIT, tj. będzie zawarta na czas oznaczony, a suma ustalonych opłat leasingowych, pomniejszona o należny podatek VAT, będzie odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego (samochodu osobowego). Jednocześnie umowa będzie zawierała postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający tj. Spółka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty