Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. IPPP1/443-1096/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1096/12-2/EK
Prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od zakupu usługi wynajmu samochodu osobowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2012 r. (data wpływu 05 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku VAT z faktury za udostępnienie samochodu zastępczego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 listopada 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku VAT z faktury za udostępnienie samochodu zastępczego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka (dalej: Spółka, Wnioskodawca) świadczy usługi najmu własnych samochodów osobowych na rzecz swoich klientów. Najem ma zazwyczaj charakter długoterminowy. Spółka w różnych sytuacjach wynajmuje również tzw. auta zastępcze, które spełniają funkcję przejściową w różnych sytuacjach, które zostały opisane poniżej. Jako auta zastępcze wykorzystywane są auta własne, jednak zdarzają się sytuacje, o charakterze incydentalnym (choć biorąc pod uwagę dużą skalę działalności ilość tych sytuacji może być dość znaczna), w których Spółka musi wynająć od podmiotu trzeciego auto w celu udostępnienia swoim aktualnym klientom (z którymi Spółkę wiąże umowa najmu aut własnych Spółki). Spółka ma zawarte umowy z podmiotami zewnętrznymi (dalej: Partnerzy), na podstawie których Partnerzy obowiązani są udostępnić klientom Spółki samochody zastępcze. Konieczność taka może wynikać z rozmaitych powodów uniemożliwiających używanie samochodu przez klientów np.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty