Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2013, sygn. IBPP2/443-858/13/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-858/13/IK
określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw energii elektrycznej wg stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. oraz dokumentowania dostaw na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 17 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw energii elektrycznej wg stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. oraz dokumentowania dostaw na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw energii elektrycznej wg stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. oraz dokumentowania dostaw na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
T.Sprzedaż sp. z o. o. (dalej Spółka) prowadzi podstawową działalność w zakresie obrotu (sprzedaży) energii elektrycznej. Działalność ta prowadzona jest w oparciu o koncesję udzieloną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z uregulowaniami prawnymi zawartymi w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jednolity Dz.U. z 2012, Nr 1059). Spółka dokonuje sprzedaży energii elektrycznej m. in. na rzecz klientów indywidualnych (gospodarstw domowych) (dalej Klienci). Z tytułu wykonywania ww. działalności Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawą dostawy energii elektrycznej jest umowa zawarta pomiędzy Spółką a Klientem. Niniejsza umowa może regulować samą sprzedaż energii elektrycznej lub świadczenie usługi kompleksowej, która polega na dostawie energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji tej energii do miejsca poboru (dalej sprzedaż energii elektrycznej lub dostawa energii elektrycznej). Spółka stosuje w rozliczeniach z Klientami m.in. 6 i 12-miesięczne okresy rozliczeniowe (dalej rozliczenia prognozowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty