Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2013, sygn. IBPBI/2/423-1006/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1006/13/CzP
Czy dla celów obliczenia dochodu opodatkowanego (straty podatkowej) oraz dochodu (straty) z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE, Spółka może prowadzić jedną ewidencję rachunkową dla działalności podlegającej zwolnieniu (wspólną dla posiadanych Zezwoleń) oraz odrębną dla działalności podlegającej opodatkowaniu? /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 25 lipca 2013 r. (data wpływu do BKIP 29 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy prowadzenie działalności na terenie strefy zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych, w oparciu o dwa zezwolenia skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji rachunkowej odrębnie dla każdego z tych zezwoleń /pytanie oznaczone we wniosku Nr 1/ jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy prowadzenie działalności na terenie strefy zwolnionej z podatku dochodowego od osób prawnych, w oparciu o dwa zezwolenia skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji rachunkowej odrębnie dla każdego z tych zezwoleń.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :
Spółka, posiadająca status dużego przedsiębiorcy, prowadzi działalność gospodarczą w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) na podstawie Zezwolenia z 1 października 2004 r. (dalej: Zezwolenie nr 1) oraz na podstawie Zezwolenia z 30 listopada 2012 r. (dalej: Zezwolenie nr 2) na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Zezwolenia określają rodzaj działalności, która może być prowadzona na terenie SSE jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w ramach wskazanych w Zezwoleniach pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zezwolenie nr 1 zostało udzielone do 8 sierpnia 2016 r., natomiast Zezwolenie nr 2 zostało wydane do końca istnienia SSE, tj. na moment składania niniejszego wniosku do 31 grudnia 2020 r. Wielkość przysługującej Spółce pomocy publicznej w formie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: PDOP) jest wyliczana jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą. Spółka prowadzi oraz będzie prowadzić ewidencję rachunkową pozwalającą na kalkulację łącznego dochodu zwolnionego z opodatkowania PDOP osiąganego w związku z posiadanymi Zezwoleniami oraz dochodu podlegającego opodatkowaniu, stosownie do wymagań określonych w art. 9 ust. 1 ustawy o PDOP w związku z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 tejże ustawy. Ewidencja prowadzona przez Spółkę będzie umożliwiała wyodrębnienie poniesionych wydatków na środki trwałe oraz utworzone nowe miejsca pracy związane z każdym z Zezwoleń z osobna. Ewidencja umożliwi tym samym rozliczenie każdego z realizowanych projektów pod kątem wypełnienia warunków określonych w uzyskanych Zezwoleniach oraz ustalenia kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z realizacją poszczególnych projektów inwestycyjnych dla celów kalkulacji przysługującego Spółce limitu pomocy publicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty