14.08.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2013, sygn. IBPBII/1/415-523/13/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-523/13/MCZ

ulga rehabilitacyjna - leki, sprzęt

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 06 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 15 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia od dochodu za rok 2007 i rok 2012 wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne niepełnosprawnej żony będącej na utrzymaniu podatnika:

  • w części dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na zakup leków - jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na zakup cewników i worków do moczu - jest prawidłowe,
  • w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 04 lipca 2013 r. znak: IBPB II/1/415-523/13/MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono w dniu 15 lipca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Żona Wnioskodawcy w dniu 11 grudnia 2006 r. przeszła operację kręgosłupa w wyniku, której nastąpiła całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji i zaliczenie chorej żony do I grupy inwalidztwa. Od tego czasu żona Wnioskodawcy wymagała całodobowej opieki. Wypisano ją ze szpitala w stanie całkowitej niesprawności i z nie wyleczonymi ranami odleżynowymi na obu udach oraz zaleceniem dalszego leczenia w warunkach domowych. Leczenie w warunkach domowych z całodobową opieką trwało od pierwszego dnia powrotu do domu do końca jej życia. Żona Wnioskodawcy zmarła w dniu 24 kwietnia 2012 r. Opiekę pielęgniarską w domu nad niepełnosprawna żoną Wnioskodawcy przez cały ten okres (2006-2012) sprawowała córka Wnioskodawcy, która jest pielęgniarką i która mieszkała z rodzicami. Wykonywała ona wszystkie czynności dotyczące leczenia odleżyn zakażonych bakteryjnie, wykonywania cewnikowania, iniekcji dożylnych i domięśniowych, wkłuwania weflonów, przetaczania płynów infuzyjnych, wykonywania toalety rannej i wieczornej. Córka Wnioskodawcy jest pielęgniarką posiadającą Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki Powyższe czynności wykonywała pod nadzorem lekarza chirurga, który również określał zakres potrzebnych materiałów medycznych i leków do leczenia w ramach opieki pielęgniarskiej. Usługi opiekuńcze nad chorą żoną wykonywał również Wnioskodawca wraz z córką. W rozliczeniach rocznych (PIT-37) w latach 2007-2011 Wnioskodawca nie odliczał w ramach ulgi rehabilitacyjnej opieki pielęgniarskiej i usług opiekuńczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne