Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2013, sygn. IBPP3/443-716/13/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-716/13/KG
Nazwy towarów na paragonach fiskalnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012r. (data wpływu 11 czerwca 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania nazw towarów na paragonach fiskalnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania nazw towarów na paragonach fiskalnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność na zasadach ogólnych. Przeważającą działalnością gospodarczą jest sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach. Sprzedaż ewidencjonowana jest za pomocą kas rejestrujących, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie kryteriów i warunków technicznych kas (§ 5 ust. 1 pkt 6 lit. e) paragony fiskalne musiały zawierać m. in. nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy, w przypadku Wnioskodawcy, opis towaru na paragonie był mało sprecyzowany, np. słodycze, napoje, nabiał, przyprawy.
Rozporządzenie to z dniem 1 kwietnia 2013r. przestało obowiązywać, a zgodnie z nowym zapisem prawodawcy w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia paragon fiskalny musi zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikacje. W związku z tym, że konstrukcja przepisów spowodowała wątpliwości z właściwym nazewnictwem towaru na paragonie fiskalnym, Wnioskodawca zwrócił z pytaniem czy opis towaru na paragonie wydawanym konsumentowi powinien być, sprecyzowany szczegółowo, np. cukierki m..., czekolada m..., czekolada w..., wafle f..., mleko ł..., mleko m..., woda m..., woda n..., sok jabłkowy itp., czy też towar ten na paragonie może być opisany w sposób mniej szczegółowy, jak np. cukierki, czekolada, wafle, ciastka, mleko, jaja, ser, śmietana, sok, woda itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty