02.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2013, sygn. IBPP2/443-512/13/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-512/13/RSz

prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego, który jest przedmiotem tzw. leasingu zwrotnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu do tut. organu 3 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego, który jest przedmiotem tzw. leasingu zwrotnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego, który jest przedmiotem tzw. leasingu zwrotnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W dniu 28 sierpnia 2012 roku Wnioskodawczyni dokonała zakupu samochodu osobowego marki Ford. Zakup nastąpił na podstawie faktury VAT, z naliczonym podatkiem VAT w stawce 23%. Transakcja została zaewidencjonowana w ewidencji VAT z pełnym odliczeniem VAT oraz w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 jako zakup towarów handlowych. Celem zakupu było odsprzedanie samochodu osobowego firmie leasingowej w wykonaniu umowy leasingu zwrotnego. Samochód ten, tego samego dnia, został sprzedany firmie leasingowej na podstawie wystawionej faktury VAT ze stawką VAT 23%. Fakturę zaewidencjonowano w ewidencji sprzedaży i wykazano w deklaracji VAT jako VAT należny do zapłaty za miesiąc sierpień 2012 roku oraz w książce przychodów i rozchodów w kolumnie 7, jako sprzedaż towarów handlowych. W chwili obecnej samochód osobowy Ford jest używany w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od maja 2011 roku na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne