Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2013, sygn. IBPP2/443-411/13/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-411/13/WN
stawka podatku VAT na prowizję otrzymaną przez Wnioskodawcę - Faktora tytułem wynagrodzenia za świadczenie usług objętych umową faktoringu niepełnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013r. (data wpływu do tut. organu 27 lutego 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na prowizję otrzymaną przez Wnioskodawcę - Faktora tytułem wynagrodzenia za świadczenie usług objętych umową faktoringu niepełnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lutego 2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na prowizję otrzymaną przez Wnioskodawcę - Faktora tytułem wynagrodzenia za świadczenie usług objętych umową faktoringu niepełnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca zawiera z swoimi klientami umowy faktoringu niepełnego (zwrotnego)" (dalej: Umowa). Na podstawie Umowy Wnioskodawca jako Faktor świadczy na rzecz Klientów - (Faktorantów) usługi finansowe, polegające na nabywaniu przez Wnioskodawcę - Faktora wierzytelności Klienta - Faktoranta, które posiada on, w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, wobec swych kontrahentów (Dłużników). Z tytułu nabycia wierzytelności Wnioskodawca zapłaci Klientowi (Faktorantowi) cenę w wysokości 100% wierzytelności. Po nabyciu wierzytelności Wnioskodawca - Faktor podejmuje w stosunku do nabytych wierzytelności czynności windykacyjne. Wierzytelności są nabywane na czas finansowania. Zgodnie z umową Wnioskodawca nie ponosi ryzyka niewypłacalności Dłużnika. W przypadku braku zapłaty przez Dłużnika, po okresie finansowania Klient - Faktorant zobowiązany jest do zwrotu otrzymanej ceny nabycia wierzytelności. W wypadku zwrotu ceny nabycia wierzytelności, dochodzi również do powrotnego przeniesienia wierzytelności na Klienta - Faktoranta. Wnioskodawca świadczy usługi wynikające z Umowy za wynagrodzeniem w postaci prowizji. Łączna kwota prowizji do jakiej zapłaty zobowiązany jest Klient - Faktorant jest sumą dwóch elementów: (1) prowizji obejmującej określony procent od wartości wierzytelności oraz (2) prowizji obejmującej określony procent od wartości wierzytelności za każdy dzień finansowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty