Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2013, sygn. IBPP3/443-36/13/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-36/13/EJ
prawo do obniżenia obrótu ze sprzedaży, jak również kwoty podatku należnego o wartość udzielonych bonifikat na podstawie dodatkowo prowadzonej ewidencji komputerowej (w postaci zintegrowanego systemu informatycznego).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2012r. (data wpływu 14 stycznia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pomniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o wartość udzielonych bonifikat jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej pomniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o wartość udzielonych bonifikat.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podstawowym celem działalności Wnioskodawcy (dalej Spółka) jest handel detaliczny artykułami spożywczymi i przemysłowymi. W celu zwiększenia obrotów i uatrakcyjnienia oferty handlowej wdrożono w Spółce program premiowo-rabatowy za zakupy dokonywane w placówce. Każdy, kto przystąpi do programu otrzymuje bezpłatną kartę z unikalnym numerem przypisanym do konkretnego klienta. Karta ta nie jest kartą bankomatową, płatniczą ani kredytową. Za przystąpienie do programu każdy nowy klient otrzymuje premię początkową w wysokości 10 punktów (równowartość 10 zł). Za każde dokonane zakupy naliczane są klientowi punkty, w zależności od wielkości obrotów, które mogą zostać wykorzystane w placówce podczas kolejnych zakupów. W momencie zapłaty zostaje klientowi przyznany rabat odpowiadający ilości zgromadzonych na karcie punktów ( 1 pkt = 1 zł). W efekcie, należność uiszczana przez kupującego w kasie sklepu jest niższa od sumy wartości jednostkowych sprzedawanych towarów. Sprzedaż detaliczna ewidencjonowana jest przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dokumentowana paragonami fiskalnymi. Na paragonie fiskalnym dokumentującym sprzedaż z bonifikatą, bonifikata nie obniża cen poszczególnych artykułów, ale pomniejsza wykazaną w nim ostateczną kwotę do zapłaty. Do kasy sklepu wpływa wyłącznie należność po bonifikacie, a zatem kwota faktycznie zapłacona przez klienta. Wartość bonifikat nie jest uwidoczniona w raporcie dobowym z kasy fiskalnej (bonifikata ujmowana jest w części informacyjnej, a nie fiskalnej kasy). Z tego powodu powstaje różnica pomiędzy raportem fiskalnym, który pokazuje wartość obrotu bez uwzględniania bonifikat oraz rzeczywistym obrotem, który jest o te bonifikaty pomniejszony. Kasy rejestrujące i ich algorytmy działania są zdeterminowane przepisami i brak jest możliwości integracji w strukturę oprogramowania przez podatnika. Z uwagi jednak na fakt, iż sklep pracuje przy użyciu zintegrowanego systemu informacyjnego, który powiązany jest z drukarkami fiskalnymi, wartość bonifikat i obrotu rejestrowanego za pomocą kas fiskalnych odzwierciedlona jest w ewidencji komputerowej i pojawia się na sporządzonych na jej podstawie zestawieniach komputerowych przez ten system, wykazujących kwoty sprzedaży, kwoty bonifikat, a co za tym idzie kwoty faktycznie osiągniętego obrotu. Program komputerowy umożliwia sporządzenie zestawienia komputerowego, uwidaczniającego udzielone bonifikaty (w oparciu o ten raport podatnik sporządza zestawienie dzielące udzielone bonifikaty proporcjonalnie na poszczególne stawki VAT), co również pozwala na prawidłowe udokumentowanie udzielonych bonifikat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty