08.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2013, sygn. IBPBI/2/423-1584/12/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1584/12/PP

Czy w przypadku uzyskania przez Spółkę przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowiących środki trwałe, wniesionych uprzednio do Spółki jako wkłady niepieniężne, kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będzie ich wartość początkowa (równa wartości nominalnej wydanych przez Spółkę udziałów), czyli wartość ustalona na dzień otrzymania aportu, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej, pomniejszona o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem, jej wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem, jej wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka dokonała podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych udziałów, które zostały pokryte wkładami niepieniężnymi w postaci nieruchomości. Żaden z przedmiotów aportu nie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 4a pkt 3 i 4 ustawy o PDOP. W zamian za wniesione aporty w postaci zabudowanych nieruchomości udziałowiec otrzymał udziały w Spółce o określonej wartości nominalnej. Wartość nominalna objętych udziałów odzwierciedla wartość rynkową aportów i została w całości przekazana na kapitał zakładowy Spółki (udziały zostały wyemitowane bez premii emisyjnej). Nieruchomości otrzymane aportem są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. W konsekwencji zostały zakwalifikowane jako środki trwałe oraz są amortyzowane dla celów podatkowych (z wyłączeniem gruntów wchodzących w skład tych nieruchomości).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne