Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. IPTPB2/415-499/13-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-499/13-2/KR
Skutki podatkowe z tytułu umownej kompensaty wzajemnych zobowiązań spółki i udziałowca.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu umownej kompensaty wzajemnych zobowiązań spółki i udziałowca:
- w części powstania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe,
- w części powstania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W celu poprawienia sytuacji finansowej spółki w 2011 r. Wnioskodawczyni udzieliła spółce dwóch oprocentowanych pożyczek na ogólną kwotę 100.000,00 zł na okres 4 lat. Od udzielonej pożyczki nie został odprowadzony podatek PCC. Wnioskodawczyni jako jedyny udziałowiec spółki zamierza podnieść wysokość kapitału zakładowego poprzez zwiększenie wartości nominalnej posiadanych udziałów, bez utworzenia nowych udziałów. Najpierw zgromadzenie wspólników spółki podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki przez wniesienie wkładu pieniężnego. Wysokość podwyższenia kapitału będzie równa wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Następnie Wnioskodawczyni jako udziałowiec podpisze porozumienie ze spółką o potrącenie wzajemnych wierzytelności: spółki wobec Wnioskodawczyni jako udziałowca z tytułu objęcia udziałów i Wnioskodawczyni wobec spółki z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Wnioskodawczyni dokona więc ze spółką umownej kompensaty wzajemnych zobowiązań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty