Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2013, sygn. ILPP2/443-865/13-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-865/13-2/SJ
Czy w związku z nabyciem towarów i usług w ramach realizacji zadań wymienionych w pkt 1-2.4 Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego podatku VAT z uwzględnieniem proporcji o której mowa w art. 90 i art. 91 ustawy o VAT, natomiast w przypadku zakupów zmierzających do zwiększenia jakości kształcenia (zadanie nr 2.5), Uniwersytet nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu, przedstawione we wniosku z 6 września 2013 r. (data wpływu 10 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadań jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadań.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Uniwersytet jest czynnym podatnikiem podatku VAT, który w ramach swojej działalności wykonuje czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (np. świadczy usługi naukowo-badawcze, usługi najmu pomieszczeń), jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (usługi w zakresie kształcenia). Ponieważ część wydatków ponoszonych przez Uczelnię nie może zostać jednoznacznie zakwalifikowana do czynności uprawniających do odliczenia VAT, bądź czynności, w związku z którymi prawo takie nie przysługuje, w stosunku do części wydatków Uniwersytet dokonuje odliczenia VAT z uwzględnieniem proporcji o której mowa w przepisach art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej jako: ustawa o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty