Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2013, sygn. ILPP5/443-194/13-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-194/13-2/PG
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie dostaw energii elektrycznej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej ENEA przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 13 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej A S.A. lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną. Działalność gospodarcza polegająca na obrocie energią elektryczną jest działalnością regulowaną, wykonywaną na podstawie koncesji wydanej Spółce przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
W związku z realizacją zapisów umów sprzedaży energii elektrycznej oraz usługi kompleksowej do odbiorców Spółka stosuje różne sposoby rozliczania i dokumentowania sprzedaży. Rozliczenia za sprzedaną energię elektryczną albo świadczone usługi kompleksowe przeprowadza się za okres rozliczeniowy określony w umowie. Ilość energii elektrycznej przyjmowana do rozliczeń wynika z danych pomiarowych określonych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego w oparciu o odczyty wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego. Zgodnie z zapisami umowy Klienci Spółki rozliczani są na podstawie rzeczywistych odczytów liczników energii elektrycznej dokonywanych w okresach 1, 2, 6 lub 12 miesięcznych. W celu wyliczenia wielkości opłat w 6-cio i 12-sto miesięcznych okresach rozliczeniowych Spółka stosuje wielkości określone na podstawie prognozowanego zużycia bazującego na analogicznym okresie roku poprzedniego. Opłaty w jedno i dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym kalkulowane są w oparciu o bieżące odczyty liczników dokonywane na koniec każdego cyklu rozliczeniowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty