20.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2013, sygn. ILPP2/443-571/13-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-571/13-2/MR

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2013 r. (data wpływu 25 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu oznaczania sprzedawanych towarów na paragonach fiskalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu oznaczania sprzedawanych towarów na paragonach fiskalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu podręcznikami szkolnymi oraz książkami. Od roku 2000 prowadzi ewidencję obrotów za pomocą kasy fiskalnej. Na paragonach fiskalnych drukowanych i wręczanych kupującym w danej stawce podatku VAT znajduje się opis sprzedanego towaru. Asortyment sprzedaży w księgarni to: książki, podręczniki szkolne, mapy. W przypadku sprzedaży podręczników szkolnych w związku z tym, że podręczniki podlegają wymianie, na paragonie fiskalnym podana jest skrócona nazwa podręcznika. Jest to możliwe do wykonania ponieważ generalnie podręczniki (nazwy) są znormalizowane przez MEN. Problem z nazewnictwem towaru pojawia się w przypadku sprzedaży pozostałych książek dostępnych na polskim rynku. Dostawy książek dokonywane są 2-3 razy w tygodniu, po kilkadziesiąt tytułów w dostawie. Problemem jest wprowadzenie kompletnych nazw do pamięci kasy fiskalnej, która ma ograniczone możliwości zapisu. Do tej pory na paragonie drukowano nazwę ogólną grupy sprzedawanych towarów: książka. Stawka podatku VAT na podręczniki i książki jest ujednolicona i wynosi 5%. Obecnie użytkowane przez Zainteresowanego urządzenia fiskalne pozwalają na zapis w pamięci ok. 2000 pozycji, a szerokość paragonu fiskalnego nie pozwala na umieszczenie pełnej nazwy sprzedanego towaru (tytułu książki i autora).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne