Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. ILPP2/443-1039/12-4/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1039/12-4/AKr
Czy wykonując usługi mieszcząc się w grupowaniu PKWiU (klasyfikacja z 1997 i 2004) 92.52.12-00.00 Usługi ochrony zabytków oraz PKWiU (klasyfikacja z 2008) 91.03.10.0 Usługi związane z działalnością historycznych miejsc budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych, Wnioskodawca może korzystać nadal z przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT lub czy może jedynie korzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT i musi obowiązkowo zarejestrować się do podatku VAT po osiągnięciu kwoty wartości sprzedaży wynoszącej 150 000 zł?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 10 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku z tytułu świadczenia usług prowadzenia wykopaliskowych badań archeologicznych, sporządzania dokumentacji polowej na takich badaniach oraz sporządzenia opracowań naukowych wyników tych badań jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku z tytułu świadczenia usług prowadzenia wykopaliskowych badań archeologicznych, sporządzania dokumentacji polowej na takich badaniach oraz sporządzenia opracowań naukowych wyników tych badań. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 17 grudnia 2012 r. o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego.
Twórcą jest więc osoba, która tworzy utwory chronione prawem autorskim. Wnioskodawca w przypadku umów sprzedaży często przenosi prawa autorskie do m.in. wykonanej dokumentacji z badań archeologicznych oraz opracowań wyników takich badań, co znaczy, ze efekty działalności Wnioskodawcy są chronione prawem autorskim - Wnioskodawca jest więc Twórcą. W związku z powyższym wynagrodzenie Wnioskodawcy jako Twórcy przyjmuje charakter honorarium. Ponadto Wnioskodawca świadczy usługi kulturalne. Biorąc pod uwagę, że Ustawa o podatku od towarowi usług nie definiuje pojęcia usług kulturalnych, kwalifikację usług świadczonych przez Wnioskodawcę, dokonano na podstawie PKWiU. W związku z tym, że świadczone usługi mieszczą się, wg interpretacji GUS, w grupowaniu PKWiU 91.03.10.0 Usługi związane z działalnością historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych, a ugrupowanie to znajduje się z kolei w sekcji R Usługi kulturalne, rozrywkowe, sportowe i rekreacyjne to z tych czterech rodzajów usług określeniem adekwatnym do usług świadczonych przez Wnioskodawcę wydają się być usługi kulturalne. Również zgodnie z klasyfikacja PKD główny przedmiot działalności Wnioskodawcy to Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych (91.03z) Usługi te mieszczą się w sekcji R - Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Takie w tym przypadku świadczone przez Wnioskodawcę usługi zaliczyć można tylko do jednego określenia, a mianowicie do działalności związanej z kulturą.Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty