23.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2013, sygn. ITPP2/443-1073/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1073/13/AK

Czy w stosunku do wynikającego z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego obowiązuje Spółkę 5 letni, czy 10 letni okres dla dokonania korekty podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2013 r. (data wpływu 4 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 grudnia 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu korekty w odniesieniu do nakładów poniesionych w obcym środku trwałym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 grudnia 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu korekty w odniesieniu do nakładów poniesionych w obcym środku trwałym.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka była stroną umowy najmu, w oparciu o którą korzystała z cudzego magazynu w prowadzonej przez siebie działalności i w związku z tą działalnością. Podczas trwania najmu dokonała w magazynie nakładów w postaci prac adaptacyjnych na dostosowanie magazynu do potrzeb swojej działalności. Dokonane nakłady stanowią w świetle prawa podatkowego - art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy CIT - środek trwały w postaci inwestycji w obcych środkach trwałych. Spółka dokonywała amortyzacji dokonanych inwestycji w obcych środkach trwałych. Umowa najmu została przez Spółkę wypowiedziana. Rozwiązanie umowy najmu za wypowiedzeniem nie następuje jednakże w związku ze zmianą rodzaju działalności, tylko ze względów ekonomicznej racjonalności (ze względu na wysokie koszty wynajmowanego magazynu, podjęto decyzję o przeniesieniu jej do innej lokalizacji, co wiąże się z obniżeniem kosztów). W związku z zakończeniem najmu dokonano likwidacji inwestycji w obcych środkach trwałych w postaci dokonanych nakładów. Likwidacja została dokonana przed zamortyzowaniem pełnej wartość inwestycji, wobec czego w ciężar kosztów podatkowych Spółka zaliczyła wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych do chwili dokonania likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym. W związku z faktem, że inwestycja do chwili dokonania jej likwidacji nie została w pełni zamortyzowana, Spółka ponosi stratę w postaci tej części wartości inwestycji, która stanowiła wydatek na nakłady, a nie została zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów w drodze dokonanych odpisów amortyzacyjnych ze względu na fakt, iż nabyte nakłady jako usługi zostały tylko częściowo wykorzystane przez Spółkę do świadczenia przez nią usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne